Asahi vetreyttää kehoa ja tasapainottaa mieltä. Asahi sopii kaikenikäiselle, ja erityistä hyötyä siitä on varttuneemmalle väelle, koska se kehittää tasapainoa ja ylläpitää liikkuvuutta.
Ohjaan asahia Valpurinpuistossa Meilahden ala-asteen puoleisessa päässä tiistaisin klo 18-18:50. Aloitamme ti 2.6. esittelytunnilla (5,-). Olet lämpimästi tervetullut tutustumaan tähän monipuoliseen suomalaiseen terveysliikuntaan. Youtube kanavalta @maaritrepo voit katsoa muutaman kuvaamani asahi-videon.
Asahi jatkuu kesäkuussa 9.6., 16.6., 23.6. ja 30.6. sekä heinä-elokuussa 7.7., 4.8., 11.8., 18.8. ja 25.8. Sateen sattuessa paikkana on ala-asteen katos tai läheinen Hoitohuone Amanka Pihlajatiellä osallistujien lukumäärästä riippuen.
Puisto-asahin hinnat 3 krt sarjakortti 30,-, yksittäinen tunti 13,-. Maksu käteinen, MobilePay tai tilimaksu. Tervetuloa mukaan!
Syksyllä asahi jatkuu uusitussa Amankassa pienissä ryhmissä arkiaamupäivällä ja alkuillasta.
Yt,
Maarit Repo, Asahi Nordic B-ohjaaja.
Tiedustelut 040 7050 979.
Asahista:
Asahi on yksinkertaista, kokonaisvaltaista ja tehokasta terveysliikuntaa, joka auttaa kohentamaan terveyttä ja elämänlaatua. Asahi sopii kaikille. Liikkeet ovat rauhallisia, ja ne tehdään seisaallaan hitaan hengityksen tahdissa.
Tietoinen rauhallinen hengitys ja liike saavat aikaan mindfulness-vaikutusta, ja olo tyyntyy. Tämän takia asahia voidaankin kutsua myös liikemeditaatioksi. Harjoitukseen sisältyy myös tietoista oman tilan ja harjoituksen vaikutuksen tarkastelua.
Asahilla on siis monia hyödyllisiä terveysvaikutuksia. Liity mukavaan rentoon asahi-oorukkaan! Lisätietoa asahista löydät Asahi Nordicin sivuilta.

